Kısaca – Broşür Hazırlama Programı

Bir mimarsınız, çalışmalarınızı ilgili kişilerle paylaşmak istiyorsunuz. Ya da bir gezginsiniz, gördüğünüz yerleri ve bulunduğunuz coğrafyaları insanlarla paylaşma niyetindesiniz. Veya bir dergi editörüsünüz, bastırdığınız yayınların çok daha büyük bir kitleye ulaşmasını umut ediyorsunuz. Bu ve bunun gibi birçok mesleği ve meşgalesi olan insanlara bu istekleri yönünde destek sağlayacak biz çözümden bahsediyorum. Yumpu Publishing adında bir broşür hazırlama programı mevcut. Bu programla PDF dosyalarınızı çok fazla teknik bilgiye gerek duymadan online broşür haline getirebiliyorsunuz. Oluşturduğunuz dergi/katalog ve broşürleri internet ortamında paylaşabiliyorsunuz. İşimden dolayı birçok kere kullandığım ve tavsiye ettiğim bu pratik çözüm hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Bu program sadece bir broşür hazırlama programı değil. Aynı zamanda bir bilişim platformu da. Bünyesinde 20 milyondan fazla yayın/broşür/dergi bulundurarak kullanıcılarına hem yayıncı hem de okuyucu olma imkânı sunuyor. İşin en güzel tarafı ise beş kuruş bile ödemiyorsunuz. Peki, bu programa nasıl sahip oluyoruz? Hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Sadece internet sitesine giriyorsunuz, PDF dosyanızı yükleyip kayıt oluyorsunuz. Sonrası sizin yaratıcılığınıza kalıyor…

Olanaklar diyarı

Ankara’da yaşayan bir arkadaşım var, kendisi motor tamircisi. Erken yaşlarda öğrendiği mesleğini senelerce icra ettikten sonra kendi idealleri doğrultusunda bir dükkân açtı. Burada özel yapım motosikletler üretip meraklısına satmaktı niyeti. Bir süre önce kendisinden uzun süredir ses soluk çıkmayınca telefona sarıldım.

O sıralar işlerinin iyi gitmediğini ve reklam yapma konusunda ayrıca bir sıkıntı yaşadığını anlattı. Mesleğinde yeni yetme olmamasına rağmen, bir marka olarak tanıtımını yapamamış, Türkiye’de faaliyet gösteren benzer firmaların reklam için ayırdığı bütçenin yanına bile yaklaşamamıştı. Bir internet sitesi yapmıştı ama resmen sinek avlıyordu. Yapabileceğim en büyük yardımı yaptım ve ona Yumpu Publishing’dan bahsettim.

Yaptığı çalışmaları ve ürettiği özel yapım motosikletleri bir arkadaşına PDF olarak hazırlattıktan sonra siteye koydu. Çok kısa bir zaman sonra yaptığı paylaşımların da yardımıyla motosiklet meraklılarının akınına uğramaya başladı. Hem yurtiçinde adı duyulmaya başladı hem de yurtdışında.

Hatta Amerika ve Avrupa’dan da özel üretim teklifleri aldı. Sattığı birkaç motosikletin ardından işlerini toparlayan arkadaşım o günden sonra reklam yapmak için bir kuruş bile harcamadı. Yakın zamanda tekrar konuşma şansı bulduğumuzda bana ayrıntılı olarak tüm süreci anlattı. Bu kadar kısa sürede bir geri dönüş olması beni bile şaşırtmıştı açıkçası!

Broşür hazırlama programı – Kullanım kılavuzu

Birkaç temel adım ile size kendi broşür tasarımınızı yapabilirsiniz. Herhangi bir kodlama bilgisi veya ekspertiz gerektirmiyor. PDF dosyaları oluşturmak için bir programa ihtiyacınız olabilir ama Word ve Excel gibi basit Office programlarından bile dosyanızı hazırlayabilirsiniz. Ben dizayn için genelde Photoshop kullanmayı tercih ediyorum. Ama teoride ona bile ihtiyaç yok. Çünkü broşür hazırlama programı sizin için her şeyi düşünmüş.

PDF dosyasını oluşturup broşür tasarlama kısmını bitirdiğinizde tek yapmanız gereken siteye girmek ve dosyanızı eklemek. Üyeliğe gerek yok. Dosyanız yüklendikten sonra üyeliği 1 dakikada zaten hallediyorsunuz. Yükleme ve üyelik işlemleri bitince sizi online broşür sayfasına yönlendiriyor.

Bu sayfada bulunan broşürünüze PDF dosyaları ekleyebilir veya ekli olanları çıkarabilirsiniz. Dosyanın adı ve tanımını girdikten sonra daha fazla bir şey yapmaya gerek yok. Bundan sonra tek yapmanız gereken arkadaşlarınızla ve dostlarınızla paylaşmak. Reklam mı? Gerek yok. Program zaten sizin için yapıyor. Siz rahatınıza bakın, online broşürünüz sizin için konuşsun!

Farklı sitelere ait broşür hazırlama programları da var. Issuu, Joomag ve benzeri firmalar da işlevlerini hakkıyla yerine getiriyor. Aralarında pek fark yok diyebiliriz. Uzun denemelerden sonra Yumpu Publishing’nun her konuda daha avantajlı olduğuna karar verdim.

Bana bakmayın, çok pimpirikli biri olduğum için uzun zamanımı aldı diyorum. Yoksa sizin yapacağınız seçim çok çabuk olacaktır. Özellikle Issuu’nun son zamanda bünyesine kattığı Magma Editor’un sadece en yüksek ödeme opsiyonunda sahip olunabileceğini hesaba katarsak karar verme süreniz daha da kısalabilir!

Programın özellikleri ve kullanışlı eklentileri

Bahsi mevzu broşür hazırlama programının en önemli özelliği ücretsiz olması. Para ödemediğiniz gibi yüklediğiniz online broşürler siz bilerek ve isteyerek kaldırmadığınız sürece hayatınız boyunca sitede kalabiliyor. Ücretsiz olmasına ve çoğu özelliği kullanmanızı sağlamasına rağmen gerekli durumlarda farklı abonelik seçebilirsiniz.

Arkadaşımın örneğinde olduğu gibi reklam için harcayacağı paranın çok cüzi bir kısmını kullanıp en üst üyelik seçeneğini satın aldı. Bu yeni özellikleriyle motosikletlerini sitedeki online broşür üzerinden satmaya başlarsa hiç şaşırmam.

Broşür tasarlama aşamasına yardımcı olan çok başarılı bir düzenleyicisi de var. Hotspot Editor adındaki bu program ile aynı zamanda katalog, online broşür ve dergilere video eklentisi yapabilirsiniz. Ses dosyaları da eklemenize izin veren bu program, platform üzerinizdeki tecrübenizin değerini arttırıyor.

Broşür hazırlama programının temel özelliklerinden birisi ise bazal bir SEO sistemi kullanmasıdır. Google ile tam optimize olarak kullanılan bu sistem sayesinde yüklediğiniz dosyalarla ilgili bilgiler otomatik girdi olarak internette yayınlanıyor ve daha fazla insanın size ulaşması sağlanıyor. Otomatik dedik ama her şeyi program yapıyor diye siz boşlamayın. Doğru kelimeleri girdiğiniz zaman geri dönüşün çok daha fazla olacağını kişisel tecrübelerimden biliyorum.

Programda embed diye bir seçeneğiniz var. Kelime anlamıyla eklenti/ gömme anlamına gelen bu fonksiyon, sitede yüklü olan yayınlarınızı farklı platformlarda paylaşmanızı sağlıyor. Facebook, Twitter gibi sosyal medya hesapları da dahil olmak üzere çoğu yerde paylaşabilirsiniz. Sadece bir butona basmanız yeterli. Sitenin kendi SEO özelliği ile birlikte kullanıldığı zaman reklamınızı daha iyi yapmanızı, okur sayınızın artmasını sağlıyor.

Bu program aynı zamanda markanızı kullanabilmenizi de sağlamakta. Bunu daha efektif olarak sergileyebileceğiniz bazı ödemeli özellikler var, WEBKiosk gibi. Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak için ilgili yazıları okuyabilirsiniz. Genel konuşmak gerekirse, kendinize ait kişisel bir broşür/web siteniz oluyor. Logonuzu bile koyabilirsiniz.

Platformu her yerde ve her cihaz ile birlikte kullanabilirsiniz. Mobil cihazlarla uyumlu olduğu için sabit bir noktada işinizi görmenize gerek yok. Yükleyeceğiniz materyal hazır ise tek yapmanız gereken sadece bir düğmeye basmak. Gerisini program zaten sizin için yapıyor.

Ayrıca çok iyi bir müşteri servisine sahip. Üye olduğum ilk günden beri sürekli ilgilendiler. Eğer teknik bir sorun ile karşılaşırsanız çok kısa sürede hallediyorlar. Genelde haftada 2-3 kere güncelleme ve ürünlerle ilgili mesajları e-mailime yolluyorlar.

Broşür hazırlama programı ile ilgili bilmeniz gereken her şey sitede zaten belirtilmiş durumda. Youtube sitesinden ayrıca yükledikleri videoları izleyebilirsiniz. Sitenin bir blogu da var. Orada yer alan bilgi tabanından faydalanabilirsiniz. Burada kullanıcıların sorularını ve verilen cevapları da görebilirsiniz. Blog linki sitenin en altında yer almakta.

Şu an aklıma gelenler bu kadar, büyük bir ihtimalle arada kaçırdığım bazı bilgiler olmuştur. Ama siteyi gezdiğinizde zaten tüm bilgilere ulaşabileceksiniz. Gerçi yapmanız gerekenler o kadar basit ki. Motosikletçi arkadaşım kesinlikle okumayı sevmez (benim yazılarımı özellikle okumaz) ama broşür hazırlama programı konusunda ne bir sıkıntı yaşadı ne de bir soru sordu!

Ben de program ile olan tecrübelerimde bugüne kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım. Uzun ve kapsamlı bir eleme sürecinden tam not alarak geçtiği için Yumpu Publishing’yu başka bir programla değiştireceğimi sanmıyorum. Siz de bu ücretsiz hizmetten faydalanarak milyonlarca paylaşımın keyfini çıkartın ve e-yayın hayatına etkili bir giriş yapın!

Kısaca – Broşür Hazırlama Programı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *