Broşür Yapma Programı – Bir Dünya Bilgi

Pazar günü en sevdiğim gündür. Ertesi gün tekrar işbaşı yapacak olmanın stresini bir kenara koyarsak, genellikle istediğim şeyleri yapmak için fırsat bulduğum tek gündür diyebilirim. Arkadaşlarım gezmeyi, tozmayı ve eğlenmeyi sever; ben ise evde sakin ve sessiz olarak oturmayı, kitap okumayı veya internette gezinmeyi tercih ederim. Arkadaşlarımın bloglarını takip edip yazdıklarını okumak ayrı bir meşgalem sayılır. Son zamanlarda ise farklı bir hobiye merak sardım. Yumpu Publishing sitesindeki milyonlarca online broşür arasından ilgilendiklerimi seçip okuyorum.

Peki bu site bana neler sunuyor? Kısaca limitsiz diyebilirim. Anladığım kadarıyla 20 milyonun üzerinde kişisel ve kurumsal magazin/dergi/katalog ve broşür örnekleri mevcut. Anlayacağınız bir dünya bilgiyi içinde barındıran mükemmel bir platform. Yakın zamanda bir arkadaşıma tavsiye ettikten hemen sonra kendi kişisel seyahat blogu üzerinden yaptığı güncellemeleri ve yazıları bu sitede online broşür olarak paylaşmaya başladı.

O zamandan beri bu arkadaşımın seyahatnamesini bayıla bayıla okuyorum, üstelik blog ve yazılarla uğraşmama hiç gerek kalmıyor. Sitenin online broşür görüntülemek için yapılmış yazılımı sayesinde, yayınladığı görselleri ve yazıları aynı anda okuma şansına sahip oluyorum.

Bu harika platform sayesinde Pazar günüm ayrı bir tat kazanmaya başladı. Sadece işim için kullanmakla kalmayıp aynı zamanda internette tam olarak ulaşamadığım veya takip edemediğim ayrı tecrübelere ulaşmama ön ayak oluyor. Siz de aynı platform üzerinden ilgili olduğunuz konularda yayın yapıp izleyici kitlesine sahip olabilirsiniz.

Peki, bu broşür yapma programının kullanımı zor mu? Hayır, kesinlikle… Aksine o kadar basit ki! Tek yapmanız gereken PDF dosyalarınızı hazırlayıp siteye yüklemek. Gerisini bahsettiğim bu başarılı broşür yapma programı sizin için hallediyor. Yalnızca PDF ekleyerek cilt cilt yayına sahip olmanıza imkân sunuyor. Ayrıca tek bir opsiyonla da kısıtlı değil bu anlattıklarım. Yazımın devamında online broşür ile ilgili bilmeniz gerekenleri yazarak sizleri detaylı olarak bilgilendireceğim.

Online broşür için bilgisayar okur-yazarlığı ne kadar gereklidir?

Çocukluk yıllarımda karne hediyesini dört gözle beklerdim. Bütün yıl boyunca harıl harıl çalıştıktan sonra kazanılan bir edinim haliyle pek sevindirici oluyor. Ortaokula başladığım ilk sene aldığım bir hediyeyi hiç unutamam. Commodore 64 adında kişisel bir bilgisayar. Oyun oynamam için verilen bu hediyeyi ben daha farklı amaçlar için kullanmaya başlamıştım. İlk öğrendiğim ise BASIC adı verilen basit bir programlama diliydi.

Komutları öğrendikten sonra yazdığım basit programlar epey vaktimi alıyordu. Bilgisayarlar pek ileri seviyede olmadığı için günümüzde her an elimizin altında kullanıma hazır olan aplikasyonlar mevcut değildi. Bunları neden anlattığımı soracak olursanız, verecek tek ve önemli bir cevabım olacak: “Teknolojik İlerleme.”

Eski zamanlarda sadece ekranda bir yazı oluşturmak için 4-5 satır komut ve gerekli noktalama işaretlerini kullanmak gerekiyordu. Günümüzde kişisel bilgisayarlar yapmak istediğimiz her şeyi sadece bir tık ile hallediveriyor. İnternette bulacağınız online dönüştürücüler sayesinde istediğiniz dosya uzantısını kurallar çerçevesinde bir diğerine çevirebiliyorsunuz. JPG, TIFF, PNG, GIF gibi görsel dosyalarınızı PDF dosyasına dönüştürdükten sonra PDF dosyanıza yazı eklemeleri yapmanızı sağlayan programlar da mevcut. Her ne kadar zor görünse de emin olun çok kolay işlemler. Özellikle seneler öncesiyle kıyaslamak gerektiğinde!

PDF dosyalarınızı hazırladıktan sonra gerisi artık çok basit. Broşür yapma programı, hazırladığınız PDF dosyalarını sadece ufak bir dokunuşla çok başarılı bir broşür tasarımı haline getiriyor. Bunu yapmak için sadece dosyaları belirtilen alana sürüklemek yeterli oluyor. Bundan sonrası artık size kalmış. Yüklediğiniz online broşürleri istediğinizle paylaşabilir, tecrübelerinizi çok daha geniş bir kitleye duyurabilirsiniz. Tek özelliği bununla da kalmıyor.

Sitede yapabileceğiniz farklı formasyonlar mevcut. Daha fazla ayrıntıya girmeden en önemli özelliğini söylemek istiyorum: Birçok fonksiyonunu kullanabileceğiniz bu internet sitesi ve aplikasyon ücretsiz. Evet, yanlış duymadınız. Herhangi bir ödeme yapmaksızın bu broşür yapma programının bir sürü özelliğini kullanabilirsiniz!

Nicelikten ziyade nitelik önemli

Yumpu Publishing ile tanışmadan önce farklı broşür yapma programları da denedim. Issuu ve Joomag bunlardan sadece iki tanesi ve en yakın olanlar. Her birinin kendi farklı özellikleri olsa da kıyaslama yapıldığında geri kaldıklarını söyleyebilirim. Issuu ve Joomag’in çok popüler uygulamalar olmalarına rağmen güncel ihtiyaçlarda sınıfta kaldıklarını belirtmemde yarar var. Ücretsiz aboneliğinde bulunan sayfa sayısı limiti nedeniyle kullanmaktan vazgeçtiğim ilk broşür yapma programı Joomag oldu.

Issuu’yu bir süre kullandım ve keyif aldığımı da söyleyebilirim. Fakat uzun vadede bana sağlayacağı hizmetlerin ne kadar limitli olduğunu ve ödemeli seçeneklerinin pek de bana uymadığını görünce ondan da vazgeçmem çok uzun sürmedi. Genel bir kıyaslama yapıldığında her ne kadar sağlanan hizmetler aynı gibi görünse de Yumpu Publishing aslında her zaman bir kademe üstte. Güncel ihtiyaçlarıma karşılık vermesi de cabası.

Kapsamlı özellikleri sayesinde bir broşür yapma programından bekleyebileceğiniz her türlü imkânı veriyor. Mesleğiniz, hobiniz ve uğraşılarınız ne olursa olsun her türlü paylaşıma ulaşabilir ve kendi tecrübelerinizi çok sayıda insana ulaştırabilirsiniz. Daha ayrıntılı abonelik seçenekleri de mevcut.

Eğer reklam istemiyorsanız ve insanlara ulaşma performansınızı görmek veya artırmak istiyorsanız minik bir ücret ödeyerek bu plana dâhil olabilirsiniz. Ayrıca 30 gün boyunca bedava deneme şansına da sahip olacaksınız. Deneme sürümleri sadece bu planla kısıtlı değil. Yayınlarınız için açabileceğiniz Webkiosk özelliğini de bir ay süresince ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

Hazırlayın, yükleyin ve arkadaşlarınızla paylaşın

Bedava olmasının yanı sıra beraberinde bir sürü özelliği sağlamakta. Sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşabilir, eklenti seçeneği kullanarak çeşitli web sitelerinde, forumlarda ve sosyal platformlarda reklamınızı yapabilirsiniz. Her türlü kişisel bilgisayar, Android ve iOS cihazlarından ulaşım sağlayabilir ve kullanışlı uygulaması sayesinde her daim bu servisten faydalanabilirsiniz. HTML5, Flash ve Javascript destekli oynatıcısı sayesinde okuyucularınıza ve size keyifli bir göz atma şansı sunuyor.

Arama motoru optimizasyonu sayesinde internet ortamı üzerinde rahatça keşfedilmenize de yardımcı olan broşür yapma programı, 7 gün 24 saat emrinizde olan müşteri hizmetleri ile daha da keyifli bir tecrübe sağlıyor. Ayrıca kullanımınız esnasında sürekli paylaşım içerisinde olabileceğiniz bir destek platformu da mevcut. Bu platformda diğer kullanıcılar ile haberleşebilir ve yardımlaşabilirsiniz.

Bu özelliklerin dışında, eğer WordPress tabanlı bir internet sitesine sahipseniz plugin’i kullanabilir ve özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Eğer Dropbox kullanmayı tercih ederseniz masaüstü Dropbox üzerinden direkt olarak paylaşım yapabilirsiniz. Broşür yapma programının farklı bir özelliği de, istediğiniz video ve ses dosyalarını yayınlarınıza eklemenize olanak tanıması. Böylece okuyucularınız için farklı ve etkili bir ambiyans yaratıyor.

Sayamadığım daha bir sürü özelliğini basit ve ücretsiz olan üyelik işlemini tamamladıktan sonra siz de keşfedebilirsiniz. Üyelik aktivasyonu sonrasında müşteri hizmetleri zaten gerekli ilgiyi göstererek sizi kullanım konusunda hem yazılı hem de görsel olarak yönlendiriyor.

Yazının başında bahsettiğim gibi bu programı sadece iş için kullanmakla kalmıyor, aynı zamanda ekranıma kadar getirdiği bir sürü yayın ve paylaşımı okuma şansına sahip oluyorum. Yumpu Publishing, bana bir online broşür tasarımından çok daha fazlasını sağlıyor.

Eğer siz de denerseniz hoşunuza gideceğine adım gibi eminim. 5 dakika gibi kısa bir sürede üyeliği tamamlayıp paylaşmaya başlayabilirsiniz. Ben ise arkadaşımın seyahatnamesini okumayı bitirdikten sonra “Sıhhi Tesisat” konusunda bir yayın okumayı düşünüyorum. Kim bilir, belki de mutfakta su akıtmakta olan musluğun tamirine vesile olur. Tabii eğer okumayı bırakıp da üzerimdeki hafta sonu üşengeçliğini atarak oturduğum yerden kalkmayı başarabilirsem!

Broşür Yapma Programı – Bir Dünya Bilgi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *