Online Broşür Hazırlama – Hayatınızı Kolaylaştırın

Bir ay kadar önce verdiğim bir kararla çalışma kolumu değiştirerek kendimi artık sadece web tasarımıyla kısıtlamamaya, internet reklamcılığı ve yayıncılığına adım atmaya karar vermiştim. Gerekli çalışmalar ve altyapılar tamamlandıktan, ofis ve çalışma ortamı hazır olduktan sonra “Her şey tamam, artık tam anlamıyla kaliteli ve özgün hizmet verebilirim” diye düşünüyordum. Ta ki özel tasarım mobilya işçiliği yapan bir müşterimin özgün bir site ve e-dergi istediği ana kadar. Yumpu Publishing hayatıma bu noktada girdi ama öncesini anlatmam sanırım daha yerinde olacak. Böylece çektiğim sıkıntıları daha net bir şekilde anlamanızı sağlayabilirim.

Yeni sektörümde belki de ismimi kalıcı hale getirecek, firmama 6 aylık bir maddi rahatlık sağlayacak bu işte e-dergi ya da tam olarak online broşür hazırlama sürecinde bir türlü müşterim broşür tasarımı örneklerimi kabul etmiyor, çözümlerimi elinin tersiyle itiyordu. Son olarak ekstra bir aylık süre aldıktan sonra kara kara düşünmeye başlamıştım. Geceleri herkes iş yerinden çıktıktan sonra tek başıma kalıyor ve sadece ürünleri online olarak dergi biçiminde sunabileceğim özgün ve gelişmiş bir sistemi nasıl kurabilirim diye kafa patlatıyordum.

Web-tasarım ve grafik işinde olan arkadaşlar bilirler, Photoshop ciddi bir uzuvdur bizler için. Önce ürünleri tek tek PDF sayfaları haline getirip daha sonra üçüncül programlar aracılığı ile dergi oluşturabilirsiniz veya kod bilginizi konuşturarak dinamik web siteleri yapabilir ve web sitesinin kendisini e-dergi olarak sunabilirsiniz. Tabii ki bütün bunları yapabilmeniz için öncelikle belirli kodlama dillerini bilmek zorundasınız.

Sorunumun büyüklüğünü artık net olarak açıkladığım kanaatindeyim ve size benim yaşadığım bu zorluğu hiç yaşamadan e-dergi, online broşür hazırlamanın kısa yolundan bahsetmek istiyorum. Yakın zamanda Türkçe versiyonu olacağına canı gönülden inandığım bu site aracılığı ile daha önceden bir ay gibi bir sürede hazırladığım broşür tasarımını artık bir haftada hazırlayabiliyor ve müşterilerime sunabiliyorum. Kullanıcı arayüzü o kadar kolay ve kapsamlı ki her kesim müşteriye hitap eden bir hizmetten bahsediyoruz burada!

Online broşür hazırlama ve size sağladığı pratik çözümler

Diyelim ki iletişim bölümünde okuyan bir öğrencisiniz ve profesörünüz sizden belirli bir konuda e-dergi çıkarmanızı istedi. Resim ve yazılardan oluşan kaynaklarınız hazır ise sıfır yaratıcılık ile bile bu ödevden 100 almanız mümkün! Zira site içerisinde hazır tasarlanmış, alan ve ihtiyaçlara göre kategorilere ayrılmış bir sürü (evet sayamadım) tasarım örneği (şablon) bulunmakta.

PDF halindeki ürünlerinizin tanıtım yazı ve resimlerini hazırladıktan sonra sadece siteye girerek tamamen ücretsiz bir şekilde kendi online broşür veya e-derginizi çok kolay ve bir o kadar da gelişmiş olan arayüz sayesinde dakikalar içerisinde oluşturabilir, gerekirse e-derginizin sayfalarına müzik ve video ekleyebilirsiniz.

Evet yanlış okumadınız, müzik ve video diyorum. Mesela yapılan sosyal araştırma sonuçlarını içeren bir e-dergi yapıyorsunuz, anında alt kısma bu sosyal araştırmanın yapılışından kesitler bulunan güzel bir video ekleyerek oradaki ayrıntıları kişilerin daha net bir şekilde anlamasını sağlayabilirsiniz. Diyelim ki bir klasik müzik konseri üzerine online broşür hazırlamanız gerekiyor. Bu online broşüre konserde çalınan parçalardan kısa bölümler içeren bir ses dosyası eklemeniz çok ilgi çekebilir.

Gelelim online broşür hazırlamanın en can alıcı noktalarından birisine: Arayüzündeki kullanım kolaylığından ziyade, siz de benim gibi profesyonel bir kullanıcı ve üretici iseniz tamamen kodlar ile çalışmanıza izin veren bir altyapıya sahip. Kod yazabilmek ikinci bir dil gibidir, insanlara kendinizi daha rahat sunmanıza olanak verir. Yumpu Publishing sayesinde ulaştığınız kişilere iki dilde konuşabilme özgürlüğüne sahip oluyorsunuz. Nasıl olsa bu site sizin ürününüzü okuyucularınızın anlayacağı şekle çeviriyor.

Broşür Tasarla- Sosyal Medyayı Unutma!

Diyelim ki her şeyi yaptınız, e-dergi veya online broşür hazırlama sürecini tamamladınız. Size göre eksik olmamasına rağmen oluşabilecek en büyük eksiklik bu ürünün sosyal medyaya taşınmaması ve doğru bir şekilde tanıtılmamasıdır. Bu site o kadar düzgün bir şekilde kodlama yapmakta ki Google, Yandex, Yahoo gibi arama motorları indeksleme dediğimiz içerik sınıflandırmasını eksiksiz yerine getirmektedir.

Bu sayede kişiler sizin ürününüze anahtar kelimeler aracılığı ile çok kolay ulaşmaktadır. Şimdiye kadar botlara tanıtmaktan bahsettik. Şimdi de kişilere, yani gerçek kullanıcılara tanıtmaktan bahsedelim. Mesela sitede oluşturduğunuz e-dergi ve online broşürü anında Facebook, Twitter, Pinterest ve Vimeo gibi sosyal paylaşım platformlarında istediğiniz şekilde paylaşabiliyorsunuz. Burada istediğiniz şekilde derken söylemek istediğim, tercihinize göre e-dergi veya online broşürünüzün tamamını da, sadece belirli sayfalarını da paylaşabilirsiniz.

Online broşür hazırlama sadece bu özellikler ile yetinmeyip bizlere çok güzel bir özellik daha sunmuş. “Acaba nedir?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim… Günümüzde Google bile mobil uyumlu web sitelerine öncelik vermektedir. E broşür hazırlama ile ürettiğiniz e-dergi ve online broşürlerin tamamı mobil uyumlu bir şekilde gelmektedir. Bu sayede okuyucuların akıllı telefonları ile yaptıkları görüntülemelerde çok rahat kullanıcı deneyimi sunulmakta ve bu da az önce bahsettiğimiz gibi Google sıralamalarına pozitif olarak etki etmektedir.

Genel olarak bu konuyu rahmetli Sakıp Sabancı’nın yorumladığı şekilde açıklamak mümkündür. Eğer 10 kuruşun varsa 5 kuruşunu ürüne, 5 kuruşunu reklama yatırmak gerekir. Günümüzde reklamlar da artık sosyal medya mecraları ve internet üzerinden kendilerini göstermektedir. Bunların en güzel ve etkileşimli olanı da arama motorlarına yazılan keywords, yani anahtar kelimelerdir. Bilirsiniz, artık “googlelamak” diye bir deyim oluştu tüm dünyada (Orjinali “Google It”). Ben dâhil neredeyse herkes bu günlerde pek çok şeyi Google’a soruyor. Hatta ve hatta Google’dan kayak yapmayı öğrenen arkadaşım bile var!

Online Broşür ve Özgün İçeriği

Günümüzde artık her şey sorgu ve sonuç ilişkisine dayanarak ilerlemekte ve ürünlerimizin sorgulanabilir bir halde üretilmesi gerekmektedir. Sizin yapacağınız e-derginin veya online broşürün de kesinlikle sorgulanabilir ve özgün içerikle oluşturulmuş olması çok büyük önem taşımaktadır. Eğer ki birinci elden üretiyorsanız ürününüz özgündür zaten fakat sorgulanabilir olması çoğu zaman büyük bir problemdir. Etiketlerin (Tags) tanımlarını ayrı ayrı girmeniz, anahtar kelimelerini özellikle oluşturmanız gerekmektedir. Yumpu Publishing ile bu dertten tamamıyla kurtuluyorsunuz! İşte bu kadar basit.

Biraz daha mesleki olarak bakmak gerekirse, profesyonellik gelir ve gider dengesi içerisinde kazanç sağlanabilen çalışmaların sonucudur bana göre. Bir üründen kazanç sağladığınızı ancak ve ancak basit bakkal matematiği, yani kâr ve zarar hesabı ile öğrenebilirsiniz. Fakat internetteki sanal ürünlerde bu işleyiş biraz daha farklılaşıyor. Bin kişinin gördüğü ürünü bir kişi alabiliyor veya on kişinin gördüğü ürünü dokuz kişi alabiliyor. Bunların size ayrıntılı raporunu sunan, tabiri caizse bizim muhasebecimiz diyebileceğimiz bir ürün var: “Google Analytics”.

İstediğiniz takdirde, Google Analytics reklamsız sürümü gibi hizmetlerden yararlanmak için profesyonelliğe adım atabilirsiniz. Tabii ki site bunun için sizden cüzzi bir miktar talep etmekte. Kim bilir, belki bunu Google’dan aldığı özel indirimli fiyatı karşılamak için sizden istiyor da olabilir.

Henüz firmaya ortak olamadığım için bu konuda yorum yapamıyorum ama eğer mümkün olursa kesinlikle hisse senedini alacağım bu firmaya yayın hayatında başarılar dileyerek yazımı sonlandırmak istiyorum ve diyorum ki: Amatörler amatörleri, profesyoneller profesyonelleri seçer! Siz kendiniz karar verin kiminle çalışmak istediğinize fakat Yumpu Publishing’nun sunduğu online broşür hazırlama hizmeti aklınızın bir köşesinde olsun her daim. Bu yazım aynı zamanda bir teşekkür yazısıdır; önümüzdeki altı ay boyunca her maaş aldığımda bu programı yapanları saygıyla anacağım!

Online Broşür Hazırlama – Hayatınızı Kolaylaştırın

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *