E Broşür Hazırlamak Artık Çok Kolay!

E broşür hazırlamak isteyenler için çok güzel bir haberim var. Yumpu Publishing’a girip rahatça oluşturabileceğiniz bir hesap ile siz de online yayıncılıkta yerinizi alabilirsiniz. İlgi duyduğunuz konuları paylaşabilir, şirketinizi tanıtabilir veya sanatınızı icra edebilirsiniz. Hangi meslekten olursanız olun, bu sitenin size kazandıracakları saymakla bitmiyor. Çok önceleri bu konu hakkında bilgilendirme yapmak ve blogda yayınlamak için bir ön araştırma yapmıştım. 1993 yılında internetin günlük hayatımızda yer almaya başlaması, e-postanın hayatımıza girişi ve 2000’lerin başında temelleri atılan e-kitap konseptinden sonra artık günümüzde çok yaygın olarak kullanılmaya başlanan e-yayıncılık, son birkaç seneye damgasını vurmuş durumda. E broşürün günümüzde kullanım alanları saymakla bitmiyor. Uzun süreden beri süpermarketler bile indirim kataloglarını artık online olarak müşterileriyle paylaşıyorlar. Mobil teknolojilerdeki gelişmeler sayesinde elimizdeki telefonlarla bile bilgiye rahatça ulaşabiliyoruz. Bir kafeye oturup çayınızı yudumlarken satın almak istediğimiz bir ürünü detaylı şekilde inceleyip interaktif olarak şirketle temas etmemizi sağlıyor bu teknoloji. Yani oturduğunuz yerden alışverişinizi yapıp yine online olarak sonlandırabiliyorsunuz.

E broşür yapmak isteyenler için tavsiyeler

Kendi broşür tasarımınızı çevrimiçi ortamda yayınlamak istiyorsunuz diyelim. Size ne gibi faydaları olabilir? Yapmak için neler gerekli? Nerelerde yayınlamanız lazım? Ben de bu gibi sorulara yanıt bulmak için epey araştırma yapmıştım. İnternet ortamında aradığınız zaman kolayca bulma şansınız epey var. Ama bunlardan hangisi gerçekten sizin arayışlarınıza bir cevap olabiliyor? Hangisinin sağladıkları daha kapsamlı? Fiyatı ne kadar?

Uluslararası ortamda yeterince firma olmasına rağmen ülkemizde bu konuda bir boşluk olduğu kesin. E broşür yapmayı taahhüt eden bir sürü firma görebiliyorsunuz arama sonuçlarında. Eminim bu firmalar profesyonel olarak çok iyi sonuçlar veriyorlardır. Ama bir de şu açıdan bakmak lazım. Bir kere bu firmalar yaptıkları iş için para alıyorlar. Yani piyasada bu şekilde ilan verip bedavaya iş verecek adam sayısı çok az. İstediği kadar ucuz olsun, bir şekilde o para sizin cebinizden çıkıyor.

Diğer bir sorun ise işlemin ne kadar süreceği. Kendinizi çok iyi anlattınız diyelim ve karşı taraf da sizi çok iyi anladı. Çalışma süreci başladı, broşür tasarımınız hazırlanıyor. Ürünün düzgün olarak tasarlanması için bu süreçte belki de saatlerce temas içerisinde olmanız, broşür tasarımınızın aşamalarında isteklerinizi karşı tarafa belirtmeniz gerekiyor. Uzun süren bir tasarım sürecinden sonra ürünü elinize aldığınız zaman istediğiniz gibi olmadığını düşündüğünüzde ne yapacaksınız?

Kimse sizi, sizin kendinizi anladığınız kadar anlayamaz. Bu nedenle, optimal olarak kendi tasarımınızı yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Bazı programlar bu duruma müsaade etmeyebilir, sonuçta teknik bilgi isteyen bir alanda Youtube üzerinden video izleyerek ne kadar öğrenebilirsiniz ki? İşte bu noktada broşür tasarımı firmaları devreye giriyor.

Oluşturduğunuz veya var olan PDF dosyalarınızı sadece birkaç dakika içerisinde otomatik olarak ve hızlı bir yolla broşür tasarımı olarak yayınlayabiliyor. İşi hakkını vererek yapan şirketlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Bunların arasında Issuu, Joomag, Calameo gibi firmaların yanı sıra piyasaya yeni adım atmış Publitas gibi firmalar da mevcut. Bunların arasında benim en beğendiğim platform Yumpu Publishing.

Tek rakibiniz kim? Tabii ki siz!

Yumpu Publishing’a girdiniz. Şimdi ne yapacaksınız? Çok basit. Öncelikle elinizde bulunan PDF dosyalarınızı hazırlayın. Eğer PDF dosyalarınız yoksa internet üzerinde word, excel, jpg vs. dosyalarını anında PDF’e çevirebilecek programlar mevcut. Bu programlar sayesinde görsel olarak yüklediğiniz dosyaların üzerinde yazılarınızı oluşturabilirsiniz.

İlk aşamada tasarımınız tamamlandıktan ve PDF dosyanızı elinize aldıktan sonra yapmanız gereken sadece bir şey var: Sürüklemek! Evet yanlış duymadınız, yapmanız gereken başka hiçbir şey yok. PDF dosyanızı site içinde belirtilen yere sürükleyip bıraktığınızda dosyanın büyüklüğüne ve internet hızınıza göre saniyeler içinde cloud ortamında yerini alıyor. Dosyanızı başarıyla yüklediniz, tebrikler!

Yüklenme işlemi tamamlandıktan sonra üyelik işlemlerini yapmanız gerekiyor. Facebook, Google ve Twitter gibi hesaplarınız varsa çok kolay, saniyeler sürüyor. Yoksa da üzülmeyin, sadece e-posta adresinizi girip gelen aktivasyon mesajını onaylamanız yeterli oluyor.

Ekran yenilendiği zaman ince ayarları yapabileceğiniz bir modül karşınıza geliyor. Hemen düzenlemek veya sonraya bırakmak sizin elinizde. En sonunda broşür tasarımınız dakikalar içinde kullanımınıza hazır! Tıklayarak içeri bakabilir, ikinci kere tıklayarak okumak istediğiniz alanı büyültebilirsiniz. İlk yükleme için hiç de fena değil! Beş kuruş ödemeden kendi e broşürünüzü yarattınız ve istediğiniz okur kitlesine ulaşmak istiyorsunuz. Peki nasıl olacak bu?

E broşürle internet ortamında keşfedilin

PDF dosyalarını yükleyip broşür tasarımınızı tamamladığınızda yapmanız gereken ilk ve en önemli modifikasyon isim ve tanım alanlarını ayarlamak olmalı. Böylece okurların daha fazla ilgisini çekeceksiniz. Platformda bulunan SEO özelliği sayesinde hem site içinde hem de arama motorlarında keşfedileceksiniz. Bu hizmet yeterli oluyor mu? Fazlasıyla. Ama yapacaklarınız bununla sınırlı kalmıyor.

Gömme fonksiyonu sayesinde yayınınızın özel linkini kullanarak her yerde tanıtımınızı yapabilir, daha fazla bir okur kitlesi edinebilirsiniz. Sosyal medya ikonlarını kullanarak daha kolay bir paylaşım yapmanızı sağlayan bu platform sizin için neredeyse her şeyi düşünmüş. Facebook, Twitter, Google, Youtube ve Pinterest gibi en büyük sosyal medya platformlarında paylaşma olanağı sağlıyor. SEO özelliği ve sosyal medya paylaşımları sayesinde bir taşla iki kuş vurmuş oluyorsunuz.

Ücretsiz bir program olmasına karşın size sağladığı olanaklar bununla da kalmıyor. Her türlü cihazda rahatça kullanabileceğiniz bu platform sayesinde paylaşımınıza renk katacak ses ve video eklemesi yapabilirsiniz. Keyifle dinleyebilir, izleyebilir, okurlarınıza hoş anlar yaşatabilirsiniz. Yayınınızla ilgili olan bir videoyu paylaştığınızda daha çok ilgi çekeceğini söyleyebilirim. Tecrübeyle sabit!

Çok basit bir uygulama olması nedeniyle zorlukla karşılaşma olasılığınız pek fazla değil. Zaten üye olduğunuz andan itibaren müşteri temsilcileri sizinle ilgileniyor, güncel konularda paylaşım yapıyor ve eğitim konusunda faydalı bilgilerle donatıyor. Harici başka sorularınız olduğu zaman hızlı bir şekilde size geri dönüş sağlıyorlar. E broşür hazırlama konusunda faydalanacağınız linkler sitede mevcut. Ayrıca broşürüne PDF ekleme seçeneğiyle yayınlarınız üzerine ekleme yapabiliyorsunuz. Seçmeli olarak faydalanabileceğiniz ödemeli planlar ve size sağlayacağı olanaklar için müşteri temsilcisinden ayrı olarak bilgi alabilirsiniz.

Daha tecrübeli kullanıcılar için bazı olanaklar da var. WordPress eklentisini sitenizde kullanabilir, Zapier ve Dropbox entegrasyonu ile tecrübenizi daha kolay hale getirebilirsiniz. İnternette “broşür hazırlama online” yazarak arattığınız zaman çıkan linkleri takip ederek kendi tasarımlarınızı oluşturmak için gerekli bilgileri ayrıca edinebilirsiniz. WEBKiosk, APPKiosk ve PROKiosk gibi özellikler hakkında daha fazla bilgi alabilir ve sizin için daha avantajlı olduğunu düşündüğünüz paketlere üye olabilirsiniz. Profesyonel olarak düşünüyorsanız tabii!

E broşür hakkında bildiklerimi sizlerle paylaşmış oldum. Kendi tecrübelerime dayanarak belirtmek istediğim birkaç nokta daha var. Öncelikle bahsettiğim diğer uygulamaları deneyerek aradaki farkı siz de görebilirsiniz. Böylece hem tercihiniz konusunda emin olursunuz hem de katalog yapma konusunda tecrübe kazanırsınız.

Denemelerinizi yükleyip eğer hoşunuza gitmezse kaldırıp tekrar hazırlayabilirsiniz. Dizayn ve konsept olarak hazır olduğunuzda platformun cloud sistemine yüklediğiniz broşürünüz hep orada kalacaktır. Her istediğiniz zaman girebilir, okurlarınızı ve arkadaşlarınızı her daim yönlendirebilirsiniz. Diğer bir nokta ise güncellemeleri takip etmek. Site kullanıcılarına yeni bilgiler veya uygulamalarla ilgili bilgi sağlamakta çok başarılı.

Ben uzun süren arayış ve denemelerim sonunda Yumpu Publishing’nun e broşür konusunda isteklerime tamamen cevap veren tek opsiyon olduğuna karar verdim. Siz de tecrübe ederek kararınızı verebilir, broşür tasarımınızı arkadaşlarınız ve okur çevrenizle paylaşabilirsiniz.

E Broşür Hazırlamak Artık Çok Kolay!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *