Kitapçık Hazırlama Programı – Çözüm Hemen Yanınızda

İş hayatında her zaman zorluklarla karşılaşırız. Özellikle serbest çalışıyorsanız kişisel zorluk dereceniz daha ileri seviyelerde olabilir! Hafta içi sadece saat 9’dan 5’e kadar çalışarak hafta sonlarında dinlenmek, serbest iş hayatında faaliyet gösteren arkadaşlar için uzak bir ihtimal olsa gerek. Güzide arkadaşlarımdan birisi olan Mehmet, bir dövme sanatçısı ve serbest çalışıp yoğun talep gördüğü için kendine hiç zaman ayıramayan bahtsız bir insan. Ne zaman ulaşmaya çalışsam ya stüdyoda iş başında oluyor ya da evinde uyuyor. Hatta bir ara beni sürekli ektiğini bile düşünmedim değil! En son görüşmemizde tavsiyem doğrultusunda Yumpu Publishing kullanarak kendisine nasıl daha fazla vakit ayırabileceğini keşfetti. Nasıl mı? Kısaca anlatayım.

Mehmet, dövme sanatı konusunda çok uzman bir kişilik olmasının yanı sıra yurtdışından da belli bir hayran kitlesine sahip. Dolayısıyla müşterisi eksik olmayan bu arkadaşımın en büyük sorunu zaman. Dövme yaptırmak için kendisini ziyaret eden müşterilerinin bir kısmının ne istediğini bilerek geldiğini ama geri kalanının kararsız olduğunu ve bu yüzden bir katalog önünde ne kadar çok zaman kaybettiğini anlattı.

Her ne kadar çalışmalarını ve tasarımlarını sosyal medya hesabında paylaşmış olsa da imajların düzensiz bir şekilde yerleştirilmesi ve müşterilerin geçmiş çalışmalarını inceleyip gelmemesi arkadaşımı canından bezdirmişti. İşte bu noktada kendisine online broşür sahibi olmanın faydalarından bahsettim.

Çalışmalarını düzenli olarak PDF haline getirip kitapçık hazırlama programına nasıl aktarabileceğini anlattım. Fikir çok hoşuna gitti ve araştırmaya başladı. En son görüştüğümüzde bu fikrin ne kadar başarılı olduğunu, kendisine daha fazla zaman ayırabildiğini belirtti. Oluşturduğu kitapçık sayesinde bugüne kadar yaptığı tüm dövme çalışmalarını bir araya getirerek müşterilerinin ne istediklerine daha rahat karar vermesine yardımcı olacak bir araç elde etmişti. Ama hesaba katmadığımız bir durum ortaya çıktı: Dövme örnekleri çok popüler olduğu için daha fazla potansiyel müşteri aramaya başlamıştı!

Basit bir uygulamayla kısa sürede dijital ortamda yerinizi hazırlayın

Arkadaşımı bir kenara bırakıp konu ile ilgili daha fazla ayrıntı vermek istiyorum. Kitapçık hazırlama programı ile sadece 15-20 dakikalık kısa bir sürede kendinize gösterişli bir online broşür hazırlayabilirsiniz. Bunları yapmak için nelere ihtiyacınız var? Madde madde sırasıyla yazalım:

PDF dosyası yapabileceğiniz bir program: Tercihen orijinal Adobe ürünleri bu ihtiyacınızı sağlamakta. Ama bu lisanslı ürüne para ödemek istemiyorsanız internet üzerinde farklı ve bedava diğer programları deneyebilirsiniz. Ayrıca herhangi bir Excel veya Word dokümanını direkt olarak PDF’e çevirebilirsiniz. PDF dosyanızın görsel formatında size yardımcı olacak şablonları internette bulabilir, bunları Photoshop veya benzeri programlar ile düzenleyebilirsiniz. Bu işlemleri yerine getirdikten hemen sonra dosyanızı kaydedip diğer aşamaları takip edebilirsiniz.

Broşür tasarımı için gerekli bir kitapçık hazırlama programı: Piyasada Joomag, Issuu gibi farklı programlar olmasına karşın ben şahsen Yumpu Publishing’yu kullanıyorum. Kullanım kolaylığı ve avantajları ile tek geçtiğim bu online broşür programı ücretsiz olmasının yanı sıra bir sürü özelliği beraberinde sizlere sunmakta. (Daha fazla bilgiyi bahsettiğim kurulum aşamalarından sonra yüzeysel olarak vereceğim.) Programı internet sitesi veya mobil cihazınız üzerinden kullanarak daha önceden tasarladığınız PDF dosyalarını rahatça yükleyebilirsiniz. Tek tuş veya sürüklemek yeterli olacak; gerisini program zaten hallediyor.

Platformda oturum açarak bilgilerinizi oluşturun: PDF dosyanızı yükledikten hemen sonra sitede oturum açabilirsiniz. Bilgilerinizi ve e-posta adresinizi girerek ücretsiz hesabınızı kullanmaya hazır hale getirin (e-posta adresinize gönderilecek aktivasyon kodunu onaylamayı unutmayın) ve kullanıcı isminizi ve şifrenizi ayarlayıp hesabınıza girin. Dilerseniz bilgilerinizi doldurabilir, kullanıcı resmi ekleyebilir veya bu işlemleri daha sonraya bırakabilirsiniz.

Kitapçık hazırlama programını kullanmaya başlayın:Hesabınız kullanıma hazır duruma geldikten sonra yüklediğiniz dosyayı seçin. Etiket, açıklama ve başlıkları istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Bu, sizi arayan insanların size daha rahat bir şekilde ulaşmasını sağlayacaktır. Yumpu Publishing genellikle sizin adınıza ön tanımlı etiket değerleri tanımlar. Bu değerleri kendinize göre değiştirebilir, ekleyebilir ve çıkarabilirsiniz.

Bu aşamaları tamamladıktan sonra online broşürünüz kısa sürede kullanıma hazır hale geliyor. Kitapçık hazırlama programı ile yapacaklarınız bunlarla da kısıtlı değil. Bu dört aşamayı tamamladıktan sonra platformda yer alan embed fonksiyonunu kullanarak kitapçığınızı ve broşür tasarımınızı sosyal platformlarda paylaşabilir, web sitenize yerleştirebilir veya arkadaşlarınıza link olarak verebilirsiniz. Embed seçeneğinin işlevsel özelliği sayesinde, paylaşmak istediklerinizi bütün olarak veya parça parça gönderebilirsiniz.

Kitapçık hazırlama programı özellikleri ve size kattığı değerler nelerdir?

Bedava! Kesinlikle bir kuruş bile ödemeden kişisel broşür örneklerinizi yapabiliyorsunuz. Ödemeli planları kullanmak size kalmış. Paralı üyelikler hakkında daha fazla bilgi sahibi olup ihtiyaçlarınız doğrultusunda seçiminizi yapabilirsiniz. Ücretsiz bir program olması en büyük özelliği değil tabii. Diğer faydaları da en az paranızı cebinizde tutmanız kadar değerli. Bir göz atalım isterseniz:

  • Tüm bilgisayarlar, telefonlar ve tabletlerle uyumlu.
  • Kendi marka değerinizi artıracak ve sizi yüz binlerce okuyucuyla buluşturacak.
  • SEO özelliği ile arama motorlarında görünürlük sağlıyor.
  • Video ve ses yerleştirme özelliğine sahip.
  • Fonksiyonel Embed özelliği sayesinde her yerde paylaşım imkânı sunuyor.
  • Sosyal platformlarda kullanabilmeniz için kolaylaştırılmış entegrasyon özelliğine sahip.
  • Web siteniz ve diğer sitelere link ile reklam verme olanağı tanıyor.
  • İstediğiniz zaman her konuda yardım alabileceğiniz ve size yol gösterecek müşteri temsilcileri var.
  • Ve ödemeli planda ayrıca yararlanabileceğiniz ekstra hizmetler sunuyor.

Hizmetler çoğu zaman bunlarla da sınırlı kalmıyor. Kolay bir yoldan sizlere profesyonelliğin kapısını aralayan bu kitapçık hazırlama programı, sadece online broşür yapmanızı sağlamakla kalmayıp ayrıca dijital ortamda sizin ve temsil ettiğiniz markanızın değerini artırmış oluyor. Eğer bir ürün değil de bir hobi veya meşgale tanıtımı yapmak istiyorsanız bu programın güruhların size ulaşmasını sağlayacak yegâne platform olduğunu söyleyebilirim.

Eğer siteyi biraz gezip içerde yer alan broşür örneklerine göz atacak olursanız doğru yerde olduğunuzu daha ilk görüşte anlayacaksınız. Size tavsiyem, düşündüğünüz konseptin muadili olan konuları platform üzerinde araştırarak kendi tasarımınızı nasıl temsil edeceğinize karar vermek. Böylece daha önce belirttiğim dört basit adımı uygulayarak gönlünüzden geçen görseli yaratabilirsiniz. Eğer ilk denemede beğenmezseniz hiç sıkıntı yapmayın. Nasıl olsa platform üzerinde limitsiz yükleme hakkına sahip olacaksınız!

Kendinize sorun – Sınırlarım var mı, yoksa sınır benim miyim?

Bana sorduğunuzu farz ediyorum ve cevaplıyorum: “Hayır.” Bu kitapçık hazırlama programı sadece bir ürünü, tecrübeyi, fikri ve çalışmayı sergilemekle kısıtlı değil. Günlük yaşamda ilgi duyduğunuz her şey sizin konunuz olabilir. Yıllardır içinizde uyuyan bir yazar mı var? Sanatçı bir kişiliğiniz vardı ama hayatın telaşesinde onu yarı yolda mı bıraktınız? Maceracı ruhunuzu çalışma hayatının temposunda mı kaybettiniz? Yoksa birilerinin, içinizde var olan parıltıyı keşfetmesini mi bekliyorsunuz? Bu soruların cevaplarını sadece siz verebilirsiniz.

Kendi adıma hem faaliyet gösterdiğim iş alanlarında hem de ilgi duyduğum konularda ilerleme sağladığımı söyleyebilirim. Hatta öyle bir noktaya geldim ki bazen kitapçık hazırlama programı olduğunu unutup dosya paylaşacağım zaman bile tek yaptığım iş platformda siteye yükleyip linki atmak!

Denediğiniz zaman hayatınızı nasıl kolaylaştırdığının farkına siz de varacaksınız. (Dövmeci arkadaşım Mehmet şu an bu konuda bana katılmayabilir!) Tabii daha önce bahsettiğim gibi, piyasadaki tek online broşür ürünü bu değil. Diğer ürünleri ayrıca denedim ama çok fazla hayrını göremedim. Herkesin kendine göre bir zevki var ve ben sizlere kendi seçeneğimden bahsettim. Size de seçiminizi deneyerek yapmanızı tavsiye ediyorum ama şunu biliyorum ki Yumpu Publishing kullandıktan sonra asla bir başkasını kullanmak istemeyeceksiniz.

Kitapçık Hazırlama Programı – Çözüm Hemen Yanınızda

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *