Broşür Hazırlama – Aile Tipi

Bugün annemlere yemeğe gittik. Ayda bir kere ailecek toplanarak muhteşem lezzetlerin sergilendiği bir ortamda hem karnımızı tıka basa doyurma şansına sahip oluyoruz hem de o ay içerisinde herkes neler yaptığını anlatıyor. Tabii ki yemekleri mideye indirdikten sonra çöken rehavet izin verirse! Dolmalar, börekler ve geleneksel yemeklerle donatılmış bu sofranın fotoğrafları ve özçekimleri de pek çok oluyor haliyle!

Ben de elimdeki iPad’le Yumpu Publishing sitesinde gezinerek annemin yaptığı efsane yemeklerin online broşür tariflerine bakıyordum. Bu sırada kız kardeşim elimden cihazı alarak anneme programı gösterdi. Aralarındaki hararetli yemek tarifi yarışı bittikten hemen sonra bana dönerek kararlı bir şekilde şöyle dediler: “Biz de bundan bir tane yapmak istiyoruz!”

Yemek bitmişti ve herkes köşesine çekilmiş, muhabbet ediyordu. Bu muhabbetten en çok nasibini alan tabii ki ben olmuştum. Annem beni karşısına almış, soru yağmuruna tutuyordu. Teknolojiden çok fazla anlamadığını her zaman dile getirse de, Facebook’ta yapılan paylaşımlara veya mesajlara hemen cevap verdiği gibi ev yemekleri ile ilgili tüm forumların neredeyse tümünde bir imzası vardı. Ve broşür tasarımı örneklerini gördükten hemen sonra düşüncelerini bir adım öne taşıyarak kendi imzasını taşıyacak online bir yemek kataloğu oluşturmaya karar verdi.

Beraberce babamın çalışma odasına gittik ve bilgisayarı açtık. Önce annemin çektiği yemek fotoğraflarını ve tarifleri bir araya getirerek bir PDF dosyasında birleştirdik. Önceden yaptığı paylaşımları belli bir dosyada tuttuğu için bu işlem pek fazla vaktimizi almadı. PDF dosyası tamamlandığı zaman annemin şevki biraz daha artmıştı. Yemek sonrası çayımızı yudumlarken üyelikle ilgili bilgileri doldurduk. Bu sırada annem cüzdanını açtı ve kredi kartını çıkartarak bana uzattı. Gülerek kartı geri verdiğimde şaşkınlığını gizleyemeyerek sordu: “Para ödemiyor muyuz?

Bedava Online Broşür – Nasıl?

Bizimkinin şaşkınlığı geçtikten sonra üyelik kısmını tamamladık ve broşür hazırlama aşamasına kadar geldik. Sitede yayınlanmış bilgi içeriği olan yerleri tek tek anlatarak neler yapılabileceğini gösterdim. İlk başlarda siteyi anlatırken sıkılabileceğini düşündüm ama konu ilerledikçe ilgisi daha da artmaya başladı. Ne kadar kolay olduğunu gördükten sonra annem not almak için yanında getirdiği bloknotu masanın üzerine koydu ve izlemeye devam etti.

Çok kısa bir süre sonra broşür tasarımı hazırdı ve linke basarak platformda göz atmaya başladık. Her şey istediği gibi olmuştu ve artık onun da bir online broşürü vardı. İlk yaptığımız iş, embed seçeneğini kullanarak broşürü Facebook hesabında paylaşmak oldu.

Birkaç dakika içerisinde arkadaşları siteye girip okumaya ve tebriklerini sunmaya başladılar. Annemin sevinci gözlerinden okunuyordu, kendini daha fazla tutamayarak içeriye koştu ve evdeki herkese son eserini göstermeye başladı!

“Broşür hazırlamanın en zor kısmı neydi?” diye soracak olursanız, PDF dosyalarını yapmaktı diyebilirim. Görsel imajları seçmek, tarifleri yazmak ve yerleştirmek belki de en fazla vakit alan kısımdı. Yüklemeye hazır hale geldikten sonra tek yaptığımız düğmeye basmak ve basit bilgilerin ve resimlerin bir anda nasıl şahesere dönüşebileceğine tanık olmaktı. En güzel kısmı ise broşür tamamlandığı zaman annemin yüzünden oluşan sevinç ibaresiydi.

Broşür Tasarla – En İyisi Hangisi?

Bizimkilerle olan aile saadetini yarıda bırakıp sizlere bu harika site ile ilgili olan tecrübem hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Daha önce online yayıncılık ile ilgili bazı girişimlerim olmuştu. İşimden dolayı proje paylaşımlarımı web üzerinden yapıyordum.

Broşür hazırlama ile ilgili herhangi bir bilgiye sahip olmadan önce de işle ilgili defalarca paylaşım yapıyor ve bu paylaşımları tekrar bulmam gerektiğinde saatlerce e-posta ve Facebook üzerinde gezinip duruyordum. Düzensiz birisi olmamdan ziyade, bu tarz programların daha önce piyasada olmaması da beni yanlış yönlere iten etkenler arasındaydı.

Müşteriye yollamam gereken dosyaları aranje ederken girdiğim arayış sayesinde online broşür hazırlama programlarını keşfettim. Bu markaların eksileri veya artıları üzerinde fazla durmak istemiyorum ama kıyaslama söz konusu olduğu zaman Yumpu Publishing’nun açık ara önde olduğunu belirtmekte sakınca görmüyorum.

Kullanıcı dostu olan bu site, insanların çok basit ve kullanışlı bir şekilde potansiyellerini öne çıkarmaları konusunda lider bir pozisyonda ve bu konumu uzun bir süre koruyacağını düşünüyorum.

Broşür Hazırlamanın 1001 Faydası

Yazımın bu kısmında faydaları belirtmeye karar verdim ama 1001 tane nedeni teker teker sayıp sizi sıkmak istemiyorum. Başlıca bazı özelliklerinden bahsedip bunların size ne gibi faydası olabileceğini göstermek istiyorum. Öncelikle en önemlisinden başlayalım: Yumpu Publishing ücretsiz bir hizmet sağlıyor ve bu özelliğini koruyacağını düşünüyorum. İhtiyaca göre farklı üyelik çeşitleri olmasına karşın, istediğiniz her şeyi hiçbir ücret ödemeden yapmanıza olanak sunuyor.

Diğer ödemeli seçenekleri opsiyonel olarak daha ileri bir hizmet almak için seçebilirsiniz; özellikle profesyonel olarak çalışmayı düşünüyorsanız daha sağlıklı bir seçim olabilir.

Bedava olmasının yanı sıra, sağladığı SEO hizmeti sayesinde yüklediğiniz içeriklerin daha rahat bulunması ve hedef kitleye ulaşması sağlanıyor. Google ve benzeri arama motorları ile tam entegrasyon halinde çalıştığı için bu görevi tam anlamıyla yerine getiriyor.

Kullandığınız tüm mobil cihazlar, laptoplar ve masaüstü bilgisayarlar için desteklenmiş olan bu site, ayrıca yükleyeceğiniz ve sizi temsil edecek kendi markanızın tanıtımını da eksiksiz bir şekilde yerine getiriyor.

Sosyal medya ağlarında, Facebook ve benzeri programlarda etkileşimli bir bütünlük sağlayarak çevrenizi broşürlerinizden daha kolay haberdar etmenize yardımcı oluyor. Embed fonksiyonunu kullanarak broşür örneklerinizi her platformda rahatça gösterebilir, ayrıca yayınlarınıza video ve ses dosyaları ekleyebilirsiniz. Online broşürünüzü ve çevirmeli kitapçığınızı link yapmak istediğiniz tüm web sitelerinde kolayca paylaşabilirsiniz.

Tüm bu özellikleri kullanırken takıldığınız yerlerde ve oluşabilecek soru ve sorunlarda, arkadaş canlısı müşteri hizmetleri broşür hazırlama konusunda size her daim hizmet veriyor. Komplike bir el broşürü projesi esnasında kendileriyle çok sıkı bir muhabbet içerisine girdim. Belki burada 1001 tane fayda saymaya vaktim olmadı ama Yumpu Publishing’nun çok sabırlı müşteri temsilcilerinin bana yardım ederken cevapladıkları sorular o rakamı çoktan geçmiş olabilir!

Broşür hazırlamanın ne kadar kolay olduğunu siz de denediğiniz zaman göreceksiniz. Çok basit olan kullanıcı arayüzü sayesinde herkesin kullanımı için uygun bir site. Özellikle sürükle-bırak özelliği sayesinde sağda solda düğmelere basmadan kolayca dosyalarınızı yüklemenizi sağlamakta.

Bu konuda çok aşırı bir tecrübem olmadığını ve analitik bir düşünce yapısına sahip olmadığımı hesaba katacak olursak, çok kısa bir zamanda broşür hazırlama konusunda profesyonel konuma gelmem bu programın kolay kullanımı sayesindedir. Dijital ortama henüz geçiş yapmadıysanız ve aklınızda böyle bir düşünce varsa, hiç çekinmeden kullanmanızı tavsiye ederim.

Not: Bu yazıyı sonlandırmak üzere son satırlarımı yazarken annem aradı ve yeni broşür tasarımının hazır olduğunu, vaktim olduğunda yanına gidip PDF dosyalarını düzenlememi istedi. Dosyalar hazır olduktan sonra bana ihtiyacı olmadığını, geri kalanını kendisinin kolayca yapabileceğini söyledi! Her ne kadar PDF dosyalarını düzenlemek bana angarya gelse de, annemin broşür hazırlama konusundaki istekliliği beni çok mutlu etti.

Ayrıca o muhteşem yemeklerinden yapmasını istedim, her ne kadar rüşvet gibi görünse de sonuçta nazımız biraz geçsin, değil mi? Kısa zamanda yanına uğrayıp kendisine yardımcı olacağım. Kim bilir, belki annemin üzerine o çok titrediği yemek tarifleri bir gün meşhur olur. Bu gidişle öyle olacak gibi duruyor…

Broşür Hazırlama – Aile Tipi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *